Az óriásantennás úszó készítése

Az óriásantennás úszó készítése

Az egyik legeredményesebb harcsafogási módszer az "óriás antennás" úszóval történő horgászat. A szerelék lelkét képező úszó elkészítése némi kézügyességet és kreativitást igényel. Ennek elkészítését szeretném lépésről lépésre bemutatni. Az első és legfontosabb lépés a megfelelő alapanyag beszerzése. Az antenna többféle anyagból készíthető: nádból, bambuszból, spiccbotból, üvegbotokból...

Én az öreg üvegbotokból készítem, ezek váltak be a legjobban, tartósak, erősek és könnyen beszerezhetőek. Általában kétrészesek, szétszedhetők, így könnyebben szállíthatók.

A botot nyelétől, gyűrűitől megtisztítom. Lehetőség szerint a parafa nyelű bot nyelét egybe szedjük le, ha lejön, mert az előkés csúszó úszó egyik alapanyagául szolgálhat, a későbbiek folyamán.

A következő lépés a bot (a leendő úszó) spiccének meghajlítása. Ez azt a célt szolgálja, hogy a csalihal távolabb kerüljön az úszótól. Így kevésbé zavaró, a kapó harcsának az úszó teste, és így biztosabb, hogy a nagyobb testű csalihalak sem tudják megkerülni. Az úszó meghajlításának módját a lehető legegyszerűbben oldom meg. A bot hegyétől 40 cm-re ék alakban bereszelem kb. az anyagvastagság feléig, majd megtöröm. Egy nyolc cm hosszú, 2-3 mm széles, és 1-2 mm vastag acélos fémet, (én rozsdamentes grillsütő hústűt használok) a közepénél 135 fokban meghajlítom, majd sűrű bandázsolással a megtört spicc külső élére rögzítem. De ebből a tűből kettő kell!

Nem elég a megtört spicc külső ívét rögzíteni. Kell egy újabb hústű "áthidaló", amelyet a belső felére, szintén sűrű menetekkel felcérnázok. Ezután kétkomponensű Epoxi gyantával ragasztom. Így nagyon erős és tartós lesz a megtört spicc. A bedobás és fárasztás durva megterheléseit is bírja, bár ebben nagy szerepe van a zsinórozásnak, a zsinórvezetők elhelyezésének, ami a következő lépés.

Zsinórvezetőnek vékony, keményműanyag csöveket használok. Ez az elakadás lehetőségét minimálisra csökkenti. A zsinórvezető csöveket úgy helyezem el az úszó testén cérnázással és ragasztással, hogy a bedobás és fárasztás során fellépő erőket a zsinórozás nyelje el. Ritkán, de még így is előfordulhat úszótörés.

Az antenna tartását adó hab (ez dekor boltokban kapható hungarocell tojás) alá vastagabb cső kerül, ami segít a hab rögzítésében. Bár a habot házilag is elkészíthetjük, faragással, csiszolással különböző szigetelő anyagokból, úgy, hogy a felhajtó ereje kb. 400 gramm legyen. Így az antennát a nagy testű csalihal sem tudja elfektetni. Az antenna hosszának fele felett, 10-20 cm-rel helyezzük el, és ömleny ragasztóval rögzítjük.

Én az úszóimat mindig túlsúlyozom, bár erre nem minden esetben van szükség. Viszonylag keveset horgászom folyókon, így az antenna úsztatására nincs szükség, a lefenekezett változatot használom. Az antenna aljára általában 50-100 grammal teszek több ólmot, mint az úszó felhajtóereje. Így 450-500 grammot rögzítek szintén cérnázással, ragasztással.

Zsinórozáshoz 80-as, 100-as monofil zsinórt használok. Szükséges az erős damil. Gondoljunk csak bele, néha több mint 700 gramm súlyt kell (viszonylag) nagy távolságra dobni. Bár nem is ez a legnagyobb megterhelés, ami éri az antennánk zsinórozását. Nagy ívű dobásoknál - sekély vízben - gyakran előfordul, hogy az antenna belefúródik az iszapba. Komoly erő szükséges a kiemeléséhez. Ilyenkor a 60-70-es zsinór elszakad. A 80-as damilt, mindig a toldás alatt, horogkötő csomóval rögzítem. A csomót szigetelőszalagos betekeréssel védem.

A zsinórvezetőkön átfűzött zsinórt kb. 20 cm-re lógatom az antenna spiccétől. A végére 1/0-s karabineres forgó kerül. Fontos, hogy a karabiner kapcsa visszahajtott legyen.

Az elkészült antennánk egyszerű végszereléket igényel. A főzsinóron csúszó forgókapocs, amibe az antenna kapcsolódik viszonylag kis méretű, míg a horogelőke forgója jóval termetesebb legyen. Az előke hossza kb. 40 cm. A horog 4/0-10/0-ig terjed. Az antennához kb. 15-20 grammos kapásjelző karikát használjunk. Érzékenyebbé, finomabbá tehetjük szerelékünket, ha a forgókapocs helyett, megfelelő erejű csúszó csövet készítünk, ami a bosszantó előke visszacsapódás esélyét is a minimálisra csökkenti. Én inszeminátor csőből melegen hajlítással, cérnázással, ragasztással készítem ezt.

Az óriásantennás szerelék alkalmas még csúszó ólmos vagy emelt fenekezésre is.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.